Bistra buča
Ni skrivnost, da melona spadajo med bučnice, saj plodovi rastejo na viticah, tako kot njeni najbližji sorodniki so buče in kumare. Predstavljajo plodnost, vitalnost in razkošje, saj so bile v preteklosti drage in redke. Stari Egipčani so jo imeli za sveti sadež in jo upodabljali na čašah. Melone sicer izvirajo iz Afrike in jugozahodne Azije, v Evropi pa so se začele pojavljati po padcu rimskega imperija.
Ko je poletje pred vrati, je v zraku pričakovanje povezano s kuharskimi podvigi na vrtovih in skakanjem v vodo. Popolna doza osvežitve poletnih dni, ki jo dopolniš z grižljaji melone pregrešno dobrega okusa.
Melona za na pot
Gojiti so jo začeli na vseh koncih sveta, tako poznamo veliko različnih vrst, vse od ovalnih do okroglih, oranžnih, rumenih do zelenih. Velike z mrežastim vzorcem ali pa ljubke kot teniške žogice. Melone imajo trdo lupino in pod njo mehko, sočno, osvežujoče meso, na sredi pa užitne pečke.
Melono narežeš na krhlje in spraviš v posodico za odmor v službi ali postanek med hribolazenjem. Sladokusci pa bodo vedeli povedati, da se melona prileže s kraškim pršutom in ovčjimi siri.
Kako jo shraniti?
Melono je najbolje uživati svežo. Ohladi jo v hladilniku in si jo privošči za malico.