Hladna, a srčna
Lubenica okrogla debela, najmočnejša hotela je biti.. vse, prav vse hotela prekositi… Kot pravi pesem, krogla živahnih barv vedno pripravi predstavo tako za oči kot za brbončice. Kako hitro pritečemo k mizi, ko nam jo kdo še ledeno mrzlo nareže na kocke. Osvežitev in pol.
A pa veš, da ni vedno okrogle oblike? Japonske kmete je motilo, da se lubenica ne prilega hladilniku, zato so jih začeli gojiti v škatlah, da postanejo kockaste oblike in s tem bolj praktične za spravljanje. Čeprav so to iznašli iz praktičnih razlogov, so se kasneje domislili, da bi za višjo prodajo lubenice dali v različne okvirje. Tako danes najdemo lubenice oblike glave, piramide in …srčka. Kako ljubko! Je pa treba za take lubenice seči globoko v žep.
Lubenica je hrana angelov
Mark Twain je oboževal lubenico tako zelo, da jo je imenoval hrana angelov. V starodavnem Egiptu pa so bile lubenice postavljene v grobnice, da so hranile dušo po prehodu v drug svet. Te afriške lepotice so torej zmerom imele neko moč, zaradi katere se jim ne znamo upreti.
Lubenica je klasificirana hkrati kot sadje in zelenjava, saj ima značilnosti obojega. Drugače pa naj te ne bo strah, da bi ti lubenica zrasla v trebuhu, če poješ njena semena. Semena so užitna, iz njih si lahko skuhaš napitek. Obstaja pa tudi tekmovanje v pljuvanju teh semen. No, glede na to, da je celoten plod užiten, ne le rdeča sredica, ti priporočamo raje, da vse poješ, kot pa da z njimi ciljaš prazne steklenice.
Najboljše jo je uživati kot prigrizek, saj je v 90% sestavljena iz vode. Ko pa prirejaš piknik, pa izdolbeš lubenico, meso narežeš na kocke in narediš sangrio. Dotlej pa ti predlagamo, da presenetiš sodelavce z osvežilnimi lubenicami. Ker, saj veš: lubenica je vedno dobra ideja!