Slonokoščeno beli zaklad
Zaklad, ki ti lahko pade na glavo. Temu se poskusi izogniti in ne zahajaj preblizu kokosovih palm. 🙂 Če nimaš takšne sreče, da bi tvoje bose noge čutile pesek belih plaž, si vseeno lahko privoščiš svež mlad kokos – ta je le en klic stran. Zaderi se na ves glas: KOKOS! Zagotovo te bomo slišali. 🙂
Kot za vse dobre reči v življenju, se je tudi za kokos potrebno malo potruditi. No, natančneje, za kokosovo vodo. Ko bo pristal na tvojem pultu ali pisarniški mizi, bo potrebno uporabiti nekaj spretnosti in nekaj tehnike. Vzemi mačeto in HA-SA! Zaklad se bo odprl. Hm, no, ne čisto tako.
Kako odpreš kokos?
Z ostrim nožem postrgaj belo površino pri špici, okrog in okrog, dokler ne zagledaš rjavega oreha, ki se skriva v notranjosti. Pred teboj se bodo pojavili trije robovi oreha. Izberi enega in s konico noža previdno udarjaj po njem, dokler ne napraviš luknje. Ta naj bo tako globoka, da lahko jasno vidiš notranjost kokosa. Sedaj konico noža zatakni v to luknjo in lupino nežno privzdigni – njen vrh se bo odprl kot pokrov. Osvežujočo vodo lahko popiješ kar iz oreha, tako kot to vidimo v vseh filmih. 🙂 Nato razčesni oreh na pol, da prideš še do t.i. mesa. Ta je pri mladem kokosu tako mehak, da ga lahko izdolbeš z žlico. Pojej ga kot prigrizek, uporabi pri sladicah ali ga dodaj smoothijem.
Drevo življenja
A tu se uporabnost tega zaklada ne konča. Za kaj vse lahko uporabijo dele kokosa ali kokosove palme v deželah, kjer je ta rastlina ključnega pomena! Ne samo kot krepčilo v obliki hrane in pijače. V Indoneziji, na Filipinih in na Tajskem uporabijo les in liste palme za gradnjo koč. Za izdelavo metel, vrvi in preprog uporabijo lupino zrelih, rjavih kokosov. Te prav tako izdolbejo in iz njih napravijo žlice ali skodele. Ker zreli, izsušeni orehi plavajo na vodi, jih uporabijo tudi za to, da svoje otroke naučijo plavati. Ne pravijo mu zaman “drevo življenja” ali “sadež želja”. Kokosov oreh vsakodnevno spremlja velik del človeštva že tisočletja – skozi vsakdanje opravke ali skozi religiozne obrede. Okusi še ti košček te svetovne dediščine.
Moj rožnati kokos
Ko si natočiš poživljajočo kokosovo vodo v kozarec, bo tekočina najprej prozorne barve. Čez čas pa lahko, tako tekočina kot meso, dobita rožnati nadih. Naj te ne skrbi, kokos se ni pokvaril! Gre za preprosto kemijsko reakcijo, ki jo lahko opazimo tudi pri jabolkih ali avokadu, ko sadež po določenem času začenja postajati rjav. Podobno se zgodi s kokosom, le da je ta izbral bolj tropski odtenek. 🙂
Pa še to! Ko preverjaš, kateri kokos bi izbral, kateri je najbolj svež … Potresi ga in če morda v notranjosti slišiš klokotanje vode, to ni dober znak! Poišči takega, ki se nič ne oglaša:), kar pomeni, da je še vedno čvrst in čudovito svež.
Do 250 ml kokosove vode
Do 400 g mesnatega kokosa