Ponašanje s fensi klobučki
“Sveži Šampinjoni”, a jih mogoče poznaš 🤭? So majhne do srednje velike gobe, z okrnjenimi stebli in gladkimi belimi klobučki. No, barve variirajo med vsemi odtenki bele in rjave. So sočni, blagi s hrustljavo teksturo, pri kuhanju pa razvijejo zemeljski okus z nežno, žvečljivo teksturo.
V angleščini se imenujejo white button mushrooms – gobe beli gumbki. 🤭 So najbolj razširjene gobe na svetu, na kmetijah so gojene že od začetka 19. stoletja. Najraje jih uporabljamo sveže, lahko jih tudi zamrznemo, damo v slanico ali v kis. So vsestransko uporabne gobe in nič manj cenjene kot samonikle gobe.
Sveži šampinjoni – Domišljija ne pozna meja
A jih ješ kje drugje kot na pici? Na priljubljenosti so pridobili zaradi enostavne priprave in shranjevanja. Dobro držijo svoj okus in so v receptu veliko bolj prizanesljivi kot nekatere druge gobe. Vsak dan ga je na milijone ljudi. In z malo kulinaričnega pridiha je lahko jed s šampinjoni vse prej kot dolgočasna. Pa si poglejmo kako jih pripravljajo po svetu.
V največji meri se ujamejo z ribami, bučkami, testeninami, perutnino, govedino, sirom, smetano, špinačo in z rdečim vinom. Za začetek priporočamo, da jih nežno zdrgneš s kuhinjsko brisačo, saj bi z umivanjem pod vodo izgubili značilen okus. Ker šampinjoni radi hitro potemnijo, jih pokapaj z limoninim sokom.
Na žaru lahko pripraviš polnjene šampinjone z mletim mesom in parmezanom, če pa ne ješ mesa, jih napolniš s feta sirom in pripraviš bovlo solate. Sicer jih lahko spečeš, ocvreš, dodaš v omleto ali v omako. Če imaš doma krušno peč pa pripravi pravo “Pica a la napoletana”, ki jo opremiš z vrhunskimi paradižniki in šampinjoni. Te jedi so enostavne za pripravo in se težko ponesrečijo.
Zdaj nam pa povej, a se ti še vedno zdi naključje, da njihovo ime vsebuje besedo šampioni? 😋